Vanuatu, Türkiye'nin Pasifikteki çok yakın bir dost ülkesidir. Bu dostluğun ve güçlü ilişkilerin bir sonucu olarak, sıkı bir vize rejimi olmasına rağmen, Türkiye'den turistik amaçla gidecek Türk vatandaşlarına 2013 yılı Aralık ayında vize muafiyeti getirmiştir.

Vanuatu kültürel festivaller açısından zengin bir ülkedir. Pentecost adasındaki arazi dalışları, Tanna adasındaki Toka dansları, Abrym adasındaki mistik Rom dansları, Gaua Adasındaki sadece kadınlar tarafından sergilenen müzik festivalleri her yıl onbinlerce turistin ilgisini çeker. Avustralya’ya yakınlığı nedeniyle de Vanuatu Adaları balayını geçirmek isteyen çiftlerin çok sık tercih ettiği yerlerdir.

Vanuatu macera severler ve balıkçılık tutkusu olanlar için eşine az rastlanır ülkelerden birisidir. Doğa gezileri, kayak, tüplü dalış, adalar arasındaki yelkenli gezileri ve su sporları turistlere eşsiz deneyimler sunar. Dünyada ulaşılabilen aktif volkanlardan birisi olan Yasur Volkanı kahveleri ile meşhur Tanna Adasındadır.

Golf tutkunları ve meraklıları için Port Vila, Luganville ve Espiritu Santo Adasında pek çok imkanlar vardır. Air Vanuatu’nun uçuşları ile adalar üzerinde yapılan turlara katılmak mümkündür. Vanuatu’da cadde üzerindeki bazı mağazalardan gümrük vergisi olmadan Fransız parfümleri, kozmetik ürünleri şarapları ve kristallerini hediyelik eşya olarak satın almak mümkündür. Gece kulüpleri ve kafeler gittikçe yaygınlaşmaktadır. Vanuatu eko turizmin geliştirilmesi için her türlü potansiyele sahiptir.