Mehmet Atar,  1969 yılında Muğla’da doğdu ilk ve orta öğrenimini Muğla’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun oldu.  Aynı üniversitede yüksek lisans çalışmalarını tamamladı, Maden Yüksek Mühendisi unvanını aldı. Pasifik Ada Ülkelerinde ve Vanuatu’da Derin Deniz Madenciliği konusunda makaleleri ve çalışmaları yayınlandı.

2013 yılının Haziran ayında Vanuatu Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğuna atandı. Bu görevindeki çalışmalarının da bir sonucu olarak, Vanuatu 2013 yılı aralık ayında Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı adına “Ülkeler ve İnsanlar” başlıklı faaliyetleri 2002-2003 yıllarında organize etti. Bu kültürel etkinlikler gerek yerel;  gerekse ulusal basında geniş bir şekilde yer aldı. Bu etkinlikleri dolayısıyla kendisine Çin Halk Cumhuriyeti ve Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçilikleri tarafından ödül ve plaketler takdim edildi.

 2002 – 2004 yılları arasında Gana İstanbul Fahri Konsolosluğunda çalıştı, Gana’da Türk işadamlarının yatırım ve ticaret imkânlarını geliştirebilmek amacıyla işadamı gruplarına rehberlik yaptı. Gana ve Benin ile ilgili özellikle ticari konularda farklı ekonomi gazetelerinde ve  dergilerde yazıları yayınlandı.
Batı Afrika’da Benin’de  iş ve yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına yol göstericilik yapmıştır.  Benin ile ilgili belgesel bir televizyon programının hazırlanmasında katkı sağladı.

Ülkemizden doğal taş ihraç eden bazı firmaların ve özellikle Batı Afrika’da faaliyet gösteren şirketlere de danışmanlık hizmetlerini de yürüten Mehmet Atar, iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Vanuatu İstanbul Fahri Konsolosu Mehmet Atar aynı zamanda Sanma Yerel Yönetimi Başkanı William Malon tarafından Temmuz 2013 tarihinde kültür elçisi olarak atanmıştır. Bunun bir sonucu Espiritu Santo Adası ile Marmara Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşmaları başlatılmıştır.