Avustralya’nın 1750 kilometre kuzey doğusunda yer alan Vanuatu bir yeryüzü cenneti ve fırsatlar ülkesi olarak bilinir. Toplam karasal yüz ölçümü 12.200 kilometrekare ve karasuları ile birlikte 450.000 kilometrekarelik bir yüzey alanına sahip Vanuatu’yu oluşturan 83 adada toplam 265 bin civarında kişi yaşar. Vanuatu’ya erişim THY’nin önümüzdeki günlerde başlaması düşünülen doğrudan Avustralya uçuşları ile daha da kolaylaşacaktır. Avustralya’dan Melbourne, Sydney ve Brisbane’dan Vanuatu’nun başkenti Port Vila’ya Vanuatu Havayolları, sürekli uçuşlar gerçekleştirir.

Vanuatu Cumhuriyeti eski adı Yeni Hebridler’dir. Cumhuriyet ile yönetilmektedir. 30 Temmuz 1980 yılında ülke Büyük Britanya'dan koparak bağımsız bir ülke haline gelmiştir. Ülkede, 1980 öncesinde 74 yıl Fransa ile Birleşik Krallığın ortak yönetimi hakim olduğu için İngilizce ve Fransızca konuşulur. Başkan ve 40 üyeli meclis, 5 yılda bir halk tarafından seçilir.

Toplam 6 idari bölgeye sahiptir. Bu bölgeler. Malampa, Penama, Sanma, Shefa, Tafea, Torba'dır.

Vanuatu İstanbul Fahri Konsolosu Mehmet Atar aynı zamanda Sanma Yerel Yönetimi Başkanı William Malon tarafından Temmuz 2013 tarihinde kültür elçisi olarak atanmıştır. Bunun bir sonucu Espiritu Santo Adası ile Marmara Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşmaları başlatılmıştır.

İnsanların ortalama ömür beklentisini, hayattan memnuniyetini ve kişi başına düşen ekolojik ayak izini göz önüne alarak hesaplanan bir indekse göre, Vanuatu 2006 ve 2010 yıllarında Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olarak seçilmiştir.